Зміни у сфері ЖКГ з 01 травня 2020 року. Що необхідно знати?

Зміни у сфері ЖКГ з 01 травня 2020 року. Що необхідно знати?

З 1 травня 2019 року набрала законної сили третя частина норм Закону України “Про житлово-комунальні послуги”, вплив якої українці зможуть відчути з 1 травня 2020 року. Відтак, багато чого зміниться у сфері надання комунальних послуг. Найголовніше – ми отримаємо можливість вільно обирати, який договір ми хочемо укласти з постачальником послуги (не поширюється на електричну енергію та газ, де укладаються тільки індивідуальні договори) та час до 1 травня 2020 року для того, щоб визначитися. 


Нові варіантів договірних відносин з монополістами.


З 1 травня 2019 року є рік для того, щоб визначитися з варіантом договору про надання комунальної послуги. Це не поширюється на електричну енергію та газ, де споживання здійснюється виключно на підставі індивідуального договору, а розрахуноку - на підставі індивідуального (квартирного) засобу обліку.

Для усіх інших комунальних послуг є з чого обирати.

Варіант 1: Індивідуальний договір (монополіст відповідальний за якість послуги до квартири). За таким договором споживач буде оплачувати обсяг спожитої послуги, абонентський облік (розподіл показників загальнобудинкового лічильника між усіма співвласниками, нарахування, роботу з боржниками, тощо) та обслуговування внутрішньобудинкових мереж. Саме через те, що монополіст буде здійснювати обслуговування мереж він і буде нести відповідальність за якість послуги до квартири споживача. Зрозуміло, що і абонентський облік, і обслуговування внутрішньобудинкових мереж є додатковими витратами. Відповідальність за таким договором несе особисто споживач, якому можна нарахувати пеню, у випадку наявності заборгованості або обмежити в користуванні комунальною послугою.

Варіант 2: Колективний договір (монополіст відповідальний за якість послуги на вводі в будинок). Це доволі нова форма для наших реалій, оскільки незалежно від того, що договір укладається один на весь будинок монополіст буде застосовувати штрафні санкції особисто до кожного боржника, за умови, якщо особа, яка виступила стороною колективного договору від імені співвласників, вчасно (протягом 10 днів з моменту отримання вимоги від монополіста) надала інформацію про боржників у будинку. Такий договір може укласти будь-яка, уповноважена співвласниками особа - голова правління ОСББ, ЖБК, управитель, фізична або юридична особа. Уповноважена співвласниками особа має відкрити банківський рахунок зі спеціальним режимом використання, на який неможливо звернути стягнення, а кошти мають використовуватися виключно на оплату комунальних послуг. Крім того, саме ця особа має здійснювати розподіл обсягу спожитих послуг за загальнобудинковим лічильником між усіма співвласниками, за що може отримувати винагороду, фактично абонентську плату, про яку я говорила у варіанті 1. За цим варіантом обслуговування внутрішньобудинкових мереж здійснює ОСББ або управитель.

Варіант 3: Колективний споживач (монополіст відповідальний за якість послуги на вводі в будинок). Цей варіант доступний тільки для ОСББ. Укладаючи такий договір треба враховувати, що ОСББ, як сторона договору буде відповідати за усі заборгованості співвласників, а отже монополіст буде застосовувати штрафні санкції не до кожного боржника, а до ОСББ. Перевагою такого варіанту є те, що ОСББ має право встановлювати внутрішні правила для регламентації відносин щодо виконання цього договору співвласниками. Обслуговування внутрішньобудинкових мереж здійснюється силами ОСББ (працівниками або залученими підрядниками).

Кожен з цих варіантів у багатоквартирному будинку мають обирати співвласники. У будинку може бути лише один варіант договору на кожну комунальну послугу. Для обрання типу договору необхідно скликати збори співвласників або загальні збори ОСББ (якщо воно створено) та прийняти відповідне рішення. Для прийняття рішення необхідно набрати понад 50 % голосів.

Якщо до 01 травня 2020 року ви не визначитесь з варіантом договору з надавачем комунальної послуги він укладе з вами індивідуальний договір, за яким буде відповідальним за якість послуги на вводі в будинок. Оплата за таким договором буде складатися з обсягу спожитої послуги та абонентської плати. Обслуговування внутрішньобудинкових мереж має здійснюватися особою, уповноваженою співвласниками - ОСББ або управителем.

Кожен з цих варіантів має свої переваги та недоліки. Але в будь-якому випадку, важливо те, що в нас є з чого обирати.


Замовляйте консультацію в наших юристів, щоб переукласти договори та змінити умови у вашому будинку на краще.