Як економити на своєму будинку?

Як економити на своєму будинку?


Найперше, що радили бізнесу на початку карантинної кризи: урізайте всі свої витрати. Економія — це загалом правило доброго тону у фінансово здорових компаніях, і про це правило ми з вами як звичайні споживачі іноді забуваємо. Наприклад, Михайло Каденюк, голова правління ОСББ «Перемоги 71А» нам уже розказував, що в період до створення ОСББ, коли він почав аналізувати платіжки за комунальні послуги у своєму будинку, знайшов необгрунтовані суми, і був змушений боронити свої права на чесну ціну. І добре, якщо в будинку є ініціативні люди, які готові боротися за свої кошти. Але якщо їх немає?

Якщо ви необгрунтовано переплачуєте за комунальні послуги 20 грн у місяць, з будинку на 300 квартир тільки за рік назбирається 72 тисячі гривень «додаткових» коштів, які підуть невідомо на що. Чи економна така поведінка? Чи готові ми віддавати зароблені кошти задля чужого комфорту?

А якщо ці 20 грн накрапають за тепло чи гарячу воду? І чи тільки 20 грн? На щастя, за можливістю люди замінюють скляні вікна на склопакети, ставлять лічильники тощо. Іноді об’єднуються із сусідами, і проводять повноцінне утеплення. У кращих випадках проводять повну енергомодернізацію будинку, ставлять індивідуальні теплові пункти, не забувають утеплити дах та підвал. Словом, запит на економію на енергоносіях — не новий. І як його реалізувати теж знають.

У відповідь на такі запити була створена державна програма «теплі кредити», а згодом — заснований Фонд Енергоефективності. Численні позитивні відгуки учасників цих програм можна знайти в соціальних мережах.


Ми б хотіли акцентувати, у чому глобальна перевага таких змін.

  • Перше, мешканці будинку відмовляються від байдужого ставлення до свого майна та родинного бюджету;

  • Друге, співвласники публічно обговорюють, що можна зробити для будинку, дискутують;

  • Вони спільно приймають рішення інвестувати свої гроші в будинок, щоб у майбутньому суттєво економити на ньому;

  • ОСББ, управитель чи ініціативна група збирають необхідні документи для проведення енергомодернізації будинку, щоби певну частину витрат фінансувати через «теплі кредити» та грантові програми;

  • У процесі енергомодернізації створюються робочі місця, працівникам виплачують заробітні плати, зростає загальна платоспроможність українського населення;

  • Будинок стає енергоефективним, співвласники менше грошей платять зі свого сімейного бюджету на оплату комунальних послуг, а в самого будинку збільшується термін експлуатації.


Щоби не бути голослівними, станом на середину травня 2020 року пресслужба Держенергоефективності повідомляла про 130 млн гривень, які банки вже видали у вигляді «теплих кредитів». З 1 по 12 травня було видано 67 млн гривень для півтори тисячі родин та ще 122 ОСББ. А скільки ще будинків можна залучити до програми!

Тобто за перші 5 місяців в економіку України вже було інвестовано 130 мільйонів гривень, які підуть на забезпечення робочих місць та закупівлю необхідного устаткування. Ці гроші ще довго будуть працювати в українській економіці, а не зникнуть одразу як споживчі кредити. А власникам модернізованих будинків їх власні та залучені кошти повернуться у вигляді суттєвої економії на платіжках під час опалювального сезону. І хоч розмір зекономлених коштів відрізняється залежно від обсягів проведених робіт, проте зменшити свої платежі за опалення вдвічі завдяки енергомодернізації будинку — абсолютно реальна історія.

ОСББ це дуже оптимальна форма управління своїм будинком. І якщо ви маєте на меті енергомодернізувати свій будинок, створення ОСББ є першим кроком на цьому шляху. Розпочати цей процес ви можете зібравши ініціативну групу та регулярно спілкуючись зі співвласниками будинку. Висловлюйте свою позицію, захищайте свої права та кошти. Навіть держава допомагає громадянам економити, то чого ж нехтувати такою можливістю?


Читайте більше в статті: Навіщо ми створюємо ОСББ та як воно має працювати?