Як будувати стосунки із сусідами в багатоквартирному будинку?

Як будувати стосунки із сусідами в багатоквартирному будинку?


Андрій Саук, старший експерт Офісу підтримки реформ при Мінрегіоні, спеціалізується на житловій політиці. Починав свій шлях з неофіційної посади двірника. Просто виходив підмітати двір, доки гуляв із собакою. Каже, що він просто хотів жити в будинку із чистим подвір’ям. Але щоб щось змінити, треба почати з себе. 


Найлегше почати з себе


І справді, двір біля його будинку змінився за певний час. Коли Андрій виходив вигулювати собаку та прибирати двір, він підходив до сусідів, що також гуляли. Представлявся кожному, пояснював, що він тут прибирає та просив не смітити. Андрій зіткнувся з неодноразо́вим упередженням, що ніби нормальна людина двірником не піде працювати. Дивувалися як сусіди, так і місцевий ЖЕК, куди прийшов Андрій офіційно влаштовуватися (на другу роботу фактично), щоб отримувати за свою щоденну роботу заслужену оплату. 

Андрій зауважує, що робота двірником не важка, і навіть навпаки приємна: адже працюєш на свіжому повітрі, а якщо прибираєш регулярно, то за півдня можна впоратися із кількома прибудинковими територіями. А якщо ще й працювати із мешканцями, то і смітити люди зайвий раз не стануть. З іншого боку, проявляючи таку ініціативність, змінюється все: і двір стає чистим, і люди з позитивом на це реагують, дякують та допомагають.


Як знайти спільну мову із сусідами?


Проте, як на практиці знайти спільну мову із сусідами? Зі свого багаторічного досвіду спілкування із різними людьми, Андрій Саук робить кілька висновків. Перший, що завжди треба йти до людини із добром. 

Ми вже чули від Михайла Каденюка, про його досвід роботи із однією співмешканкою, яка критикувала правління ОСББ та ставила під сумнів всі їхні рішення. Проте в критичний момент, коли в будинку трапилася аварія, та згоріла ділянка електромережі, саме завдяки оперативній роботі Михайла та правління, буквально за добу було відновлено всі комунікації. В результаті ця співмешканка оцінила роботу ОСББ в своєму будинку, і змінила своє ставлення до правління, і відтоді сумлінно сплачує внески на роботу ОСББ.

Друге, Андрій Саук радить змінити модель спілкування із сусідами. Адже як ми пояснюємо, що нам не подобається? Часто буває, що агресивно, з вимогою негайно припинити ту чи іншу дію, наприклад, палити у під’їзді. Така наша поведінка — з’являється внаслідок того, що ми терпимо, терпимо і терпимо. І от вже коли уривається терпець, ми вже не здатні вирішити ситуацію спокійно. 

Часто такий конфлікт — це взагалі перше знайомство сусідів. І про яку подальшу спільну роботу на користь будинку може йти мова? Щоб таких ситуацій не траплялося, із сусідами треба знайомитися завчасно.

Просто почніть з усіма вітатися. Не піддавайтеся упередженню, що вітання із незнайомцями - це лише формальність. Адже звичайним вітанням ви приділяєте увагу людині, якої вона так потребує. Андрій Саук називає це ключиком, що звертає увагу людей із своїх внутрішніх проблем назовні до світу, допомагає їм більше довіряти людям довкола. А коли ви підете обходити квартири свого будинку, щоб поінформувати людей про ініціативу створення ОСББ чи просто запрошувати на толоку, вам вірогідніше відкриють, якщо знають вас як привітного мешканця, якого бачили не раз і якому можна довіряти та відкривати двері.

Спілкування із сусідами — це не просто важлива опція, це обов'язкова частина створення ОСББ, як органу опіки над будинком. Наша Агенція професійно займається створенням та веденням діяльності ОСББ, і ми заохочуємо та підтримуємо активну взаємодію із сусідами. 


Як ми готуємо сусідів-співвласників багатоквартирного будинку до створення ОСББ, читайте у статті:
Як обрати юриста для супроводу створення ОСББ?


З проблемою недовіри справді варто працювати завчасно. Бо інакше виникають нові упередження. Наприклад, недовіра до ініціативних людей, які щиро прагнуть щось робити на краще, проте в їхніх вчинках регулярно намагаються знайти корисливий намір. Як працювати із різними типами співмешканців у будинку, в тому числі з тими, хто сумнівається у добрих намірах, пропонуємо прочитати в нашій статті.


Що трапиться, якщо не спілкуватися із сусідами?


В кращому випадку — нічого. Стан будинку чи прибудинкової території не буде змінюватися. Будинок буде руйнуватися, а мешканці все більше і більше сваритимуться, адже їхнє майно псується, і ніхто з цим нічого не може зробити.

Проте якщо в будинку вже є ОСББ, а сусіди все так само погано спілкуються між собою, ситуація може бути критичною. Адже часто голови правління не готують на майбутнє для своєї посади інших активних та ініціативних мешканців. Робота в будинку потребує великої уваги, і хоч за неї можна отримувати гідну оплату, проте якщо не масштабувати своє управління на інші будинки, чи створювати компанію-управителя, то можна застрягнути на одній посаді і не розвиватися. А якщо зверху тисне ше й кілька десят людей, які не хочуть цікавитися питанням свого дому, проте хочуть якісних результатів, це може негативно впливати на голову правління та його психологічний стан.

Тож це гарне правило: дозволяти кожному співвласнику відчувати весь обсяг обов’язків з управління будинку, залучати до обговорень та ініціювання ідей.


Як саме познайомитися із сусідами?


Отже, спілкуватися із сусідами треба. Проте як піти далі елементарного вітання? Андрій Саук радить організувати на вихідних повноцінний пікнік під будинком. В спільні групи у Viber чи Facebook надіслати запрошення на шашлики. Прийдуть якщо не всі, то більшість. Та ще й свого принесуть, щоб пригостити інших, сміється Андрій. Ця порада — добрий приклад приказки, що “все нове - це добре забуте старе”. Адже як і звичка вітатися, так і спільні застілля — це наш спадок від культури сільських общин. Ну і ніяких сумнівів, що на толоку із смаколиками прийде більше людей, ніж на оголошення про установчі збори ОСББ. А важливі питання можна обговорювати і там, і там. 

Більше порад, як спілкуватися із мешканцями так, щоб чути кожного, але не давати розмові відійти від запиту спільного за особистих проблем, слухайте в записі ефіру


Дивіться більше: Анкета зворотнього зв’язку для співвласників від Андрія Саука